Zjazd szkoleniowo- integracyjny w Tykocinie za nami!
W dniach 15-17 listopada w Tykocinie odbył się wyjazd integracyjno-szkoleniowy dla organizacji pozarządowych. Uczestnicy mieli niepowtarzalną możliwość sieciowiania, wymiany doświadczeń oraz zdobycia kompetencji niezbędnych do efektywnego zarządzania własnymi organizacjami.
Weekend w Tykocinie był niezwykle intensywny dla uczestników pod względem merytorycznym. – Zjazd pozwolił nabyć wiedzę istotną dla funkcjonowania organizacji, zwłaszcza tych, które borykają się z różnego rodzaju barierami finansowo-organizacyjnymi.
Pierwszy dzień szkolenia upłynął pod znakiem wykładu na temat pozyskiwania środków oraz tworzenia wniosków grantowych. Panel poprowadził Michał Mikucki, ekspert ds. prawnych w ramach projektu unijnego Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Pan Michał podzielił się wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w zakresie tworzenia wniosków o dofinansowanie. Uczestnicy dowiedzieli się o procesie składania wniosków grantowych, etapach jego przygotowania, ewaluacji oraz o koordynacji działań. Ponadto, ekspert przedstawił cechy dobrego wniosku grantowego – tzw. metodę SMART.
Drugi dzień okazał się najbardziej pracowity, bowiem odbyły się aż trzy wykłady. Michał Mucha Prezes Instytutu Suwerennej starał się przedstawić zalety jakie wynikają z założenia organizacji pozarządowej. Wśród wniosków nasuwających się z treści prelekcji należy wyróżnić przede wszystkim wpływ NGO na rozwój kultury politycznej, świadomości społeczno-politycznej społeczeństwa a także na komplementarny charakter takich organizacji. Objawia się ona poprzez uzupełnianie działań państwa.
Istotnym czynnikiem w kształtowaniu się stowarzyszeń i fundacji jest kreowanie wizerunku w social mediach. O instrumentach, które mogą w tym pomóc opowiadał Piotr Celej, dziennikarz takich tytułów jak Gazeta Prawna, który jako prawdziwy specjalista w dziedzinie komunikacji cyfrowej, opowiadał o zasadach poruszania się w social mediach czy budowaniu zasad SEM i SEO, znacząco poprawiając widoczność NGO w sieci.
Ostatnim punktem merytorycznym drugiego dnia zjazdu był panel poświęcony prawnym aspektom działania NGO. Radca prawny mec. Szymon Jarząbek opowiedział o prowadzeniu finansów i działalności gospodarczej organizacji pozarządowych. Uczestnicy szkolenia uświadomili sobie, że założenie NGO wiążę się z odpowiedzialnością za wszelkie błędy popełnione na płaszczyźnie prawnej. Właśnie dlatego ważna jest praca u podstaw i samokształcenie. Pomaga to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.
Ostatnim punktem dnia, zgodnie z nazwą wyjazdu była część integracyjna, którą poprowadził nasz kolega Krystian Jaworski. W trakcie tej części uczestnicy szkolenia mogli się wcieli w detektywów czy też wziąć udział w grze „Awantura o kasę”. Pomimo późnej pory poziom zaangażowania graczy był imponujący.
Trzeciego dnia wykładowca i jeden z twórców Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu- Pan Jerzy Mika starał się przekazać informacje o tym jak skutecznie pozyskiwać darczyńców. Tłumaczył także czym jest fundraising. Wsparcie od darczyńców stanowi alternatywę w przypadku braku środków ze środków publicznych, o które może być trudno młodym i nowopowstałym organizacjom.
Szkolenie zakończyło się uroczystością wręczenia certyfikatów. Każdy uczestnik, który przebrnął pełny cykl szkoleniowy, otrzymał dyplom, pamiątkowe gadżety oraz książkę stanowiącą rozwinięcie aspektów poruszonych na wykładach.
Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział w poszczególnych panelach. Zachęcamy do skorzystania z bezpośrednich porad w zakresie prawnym, finansowym i projektowym.
Wyjazdy integracyjno-szkoleniowe dla NGO, to inicjatywa Instytutu Suwerennej, która jest możliwa, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.